Co spakować

Na podstawie wieloletniego doświadczenia w organizacji wyjazdów przedstawiamy porady dotyczące spakowania na wyjazd. Poniższe porady zrodziły się z obserwacji dzieci w trakcie kilkuset turnusów. Mamy nadzieję, że pomogą one rodzicom, którzy po raz pierwszy wysyłają swoje dziecko na samodzielny wyjazd oraz tym, którzy chcą przejść przez cały proces bez większych problemów.

Przede wszystkim nie pakujmy się na ostatnią chwilę. Znacznie lepiej jest to zrobić na dzień-dwa przed wyjazdem. Dobrze jest przygotować sobie wcześniej listę potrzebnego ekwipunku. Przykładową listę przedstawiamy obok.

 

 

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest walizka o regularnych kształtach na kółkach. Nawet najmłodsze dziecko bez trudu poradzi sobie z taką walizką na prostych odcinkach. Łatwiejsze też będzie przechowywanie  rzeczy. Najważniejsze jest to, abyśmy dostosowali wielkość bagażu do wieku i możliwości fizycznych dziecka. Autokary , które przewożą dzieci nie są z gumy . Pamiętajmy , że muszą pomieścić bagaż kilkudziesięciu osób.

W trakcie trwania wyjazdu pogoda może być zmienna, dlatego powinniśmy zabrać ubranka letnie i te na chłodniejsze dni. Dzieci dużo przebywają na powietrzu i w lesie, dlatego lepiej spakować używane rzeczy, które w razie zniszczenia lub zgubienia nie będzie Państwu szkoda. Starajmy się unikać „kupowania specjalnie na wyjazd”. Rzeczy nowe nie są dobrze znane dziecku i często bywają nierozpoznawalne.

Podczas pakowania pozwól dziecku wybrać z szafy swoje ulubione rzeczy. Razem ustalcie co jest niezbędne do zabrania (pomocna może okazać się nasza lista). Dziecko, które uczestniczy w pakowaniu uczy się samodzielności i zaradności, a także wie co i gdzie ma spakowane. Taką listę rzeczy spakujmy do walizki - przy pakowaniu powrotnym pomoże to w sprawdzaniu bagażu.

Dobrze jest zaopatrzyć się w przezroczyste torebki foliowe (format większy niż A4, zamykanej żyłkowo). W oddzielnych torebkach można spakować: koszulki z krótkim rękawem, koszulki z długim rękawem, majtki, skarpetki, spodnie, bluzy, rzeczy do kąpieli. Dobrze też jest wyposażyć dziecko w dużą torbę „na brudy”. Staramy się uczyć dzieci podczas pobytu, że brudne rzeczy już wieczorem wrzucamy do worka. Mamy wówczas pewność, że rano dziecko ubierze czysty komplet bielizny.

Sprawę urządzeń mobilnych i telefonów przedstawiamy w zakładce "Kontakt z dzieckiem".Uważamy, że czas spędzony na wyjeździe jest idealną okazją aby Państwa dzieci odpoczęły od wszelakich elektronicznych gadżetów. Wierzymy, że czas spędzony z rówieśnikami w trakcie różnorodnych zajęć jakie proponujemy sprzyja rozwijaniu swoich pasji oraz uczy współżycia w grupie.

                         

Nie pakujmy żadnych lekarstw do samodzielnego zażywania przez dziecko. Jeżeli tak się zdarzy , to proszę przekazać wychowawcy kartkę z opisem jakie leki zostały spakowane. Po przyjeździe wychowawca zdeponuje leki. Dla własnego bezpieczeństwa dzieci nie powinny same stosować lekarstw lub,  co gorsze podawać je innym uczestnikom wyjazdu. Jeżeli nasze dziecko ma przewlekłą chorobę i musi przyjmować leki w trakcie wyjazdu, rodzic zobowiązany jest do przekazania  informacji o chorobie oraz udzielenia pisemnego upoważnienia do podawania dziecku lekarstw.

                     

(dotyczy młodszych dzieci) Kieszonkowe dzieci wydają przeważnie na słodycze,napoje oraz pamiątki.Naszym zdaniem kwota 10 zł na dzień w zupełności powinna wystarczyć.Najlepiej rozmienione (np. po 10 zł) pieniądze spakować do koperty i przekazać ją wychowawcy na zbiórce. Koperta powinna być podpisana z podaniem kwoty jaka znajduje się w środku. Można też napisaćna kopercie jaką kwotę dziennie wychowawca ma dziecku wypłacać.